Topování na Seznamu – spamu odolné e-maily s vyšší mírou otevření

Seznam.cz loni představil funkci, díky které můžou vaše e-maily v seznamáckých schránkách zůstat připnuté na prvním místě ve složce hromadné až na 7 dní. Jak topování funguje a jaké jsou prozatímní výsledky?

 Topování zajišťuje umístění reklamního e-mailu na předních příčkách. Obecně žádné obchodní sdělení nepadá do složky “doručené”, jedná se tedy o první pozice ve složce “hromadné”, kam chodí všechny reklamní a obchodní e-maily. Tomuto účelu jsou vyhrazeny první tři pozice, v jedné e-mailové schránce může uživatel narazit na maximálně 3 vytopované e-maily. Příchozí e-mail zůstává na přední pozici po dobu 7 dní a to i po jeho otevření a je navíc označen štítkem “Tip”. Pokud do jedné e-mailové schránky přijdou tři vytopované e-maily, budou seřazeny podle data rozesílky, nejnovější rozesílka bude na prvním místě.   

Jaké jsou výsledky?

Cílem topování je dosáhnout větší míry otevření (open rate) a prokliku (click rate). Průměrná míra otevření je nyní podle dat Seznamu 30 %, ovšem ani 40 % není výjimkou. V rámci testování docházelo až ke čtyřnásobné výši míry prokliku, a to zejména díky tomu, že e-mail zůstává připnutý nahoře i po otevření po celou dobu sedmi dní. 

Nemusíte mít obavy, že budou příjemci vaše topované e-maily hojněji označovat jako spam, děje se tak mnohdy ještě méně často než u nevytopovaných zpráv. O topování je mezi obchodníky čím dál větší zájem, meziročně se využití této funkce téměř zdvojnásobilo

Jaké jsou podmínky využití? 

Podmínkou pro využití funkce topování je audit klienta a zakoupení balíčku alespoň 50 tisíc vytopovaných emailů.

Cílem auditu je kontrola subjektu, a to zejména ve třech oblastech:

  1. Reputace – jestli má dostatečně dobrou pověst a jeho e-maily nepadají často do spamu.
  2. Technické požadavky – zda splňuje požadavky například na podpis rozesílky pomocí DKIM nebo funkční mechanismus odhlášení.
  3. Velikost databáze – jestli má dostatečně velkou databázi pro topování. 

Všechny části auditu mají obdobnou váhu, jsou vyhodnocovány manuálně, pokud subjekt v jednotlivých částech auditu dosáhne kladného skóre (pozitivního výsledku), je mu topování umožněno. Všechny položky auditu tedy musí vyjít dobře, nedostatek v jedné části nelze kompenzovat výsledky z jiné části. Audit většinou trvá 2 pracovní dny a dělá se vždy před první rozesílkou (v případě problémů se opakuje podle potřeby). 

Dalším pravidlem je objednávka minimálně 50 000 e-mailů. Nejedná se o počet e-mailových adres, ale o počet skutečně odeslaných e-mailů. Minimálního počtu 50 000 rozeslaných e-mailů můžete dosáhnout ve více fázích, přičemž minimální velikost jedné rozesílky je 10 000 e-mailů a požadovaný rozestup mezi jednotlivými rozesílkami jsou alespoň dva týdny. Cena za 1 000 e-mailů je 180 Kč, dohromady vás topování při splnění podmínek vyjde na 9 000 Kč

Jaký je postup?

Pokud se rozhodnete využít funkce topování, postup je následující.

  1. Kontaktujete svého account managera u Seznam.cz nebo napište na reklama@firma.seznam.cz
  2. Po splnění podmínek Seznam.cz vygeneruje kód
  3. Vložíte kód do hlavičky e-mailu
  4. Sledujete výsledky, v reportech u Ecomailu můžete následně porovnat sledované metriky u běžné a topovované rozesílky (po uplynulých sedmi dnech vám může výsledky poskytnou i Seznam).

Jak topování nastavit v Ecomailu? Podrobný návod najdete zde >>

3 thoughts on “Topování na Seznamu – spamu odolné e-maily s vyšší mírou otevření

Add yours

Vložte váš komentář

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: