Osvědčené copy tipy pro vylepšení newsletterů

Psaní textů do e-mailových kampaní může vypadat jako oříšek, zuby si na něm však lámat nemusíte. Existuje pár základních copywriterských technik, které vám s tvorbou a vylepšením vašich newsletterů pomohou.  

V tomto článku naleznete několik tipů a doporučení, jak těchto technik využít. Podívejte se, jak tvořit e-maily, které si každý rád přečte, nebo čeho byste se měli vyvarovat.

Chcete-li mít co nejefektivnější e-mailovou kampaň, potřebujete, aby byla poutavá a čitelná. Tady je 5 copy tipů, díky kterým budou vaše e-maily fungovat lépe.

1. Poznejte své publikum a dejte mu, po čem touží

Vytvořte si konkrétnější představu o tom, koho oslovujete. Základem dobrého copywritingu e-mailů je porozumět tomu, kdo je jejich čtenářem, do jaké věkové skupiny patří, jaké jsou jeho zájmy a jak mu může pomoci váš produkt nebo služba.

Čím více toho o kontaktech ve vašem e-mailovém seznamu víte, tím lépe jim můžete přizpůsobit jednotlivé newslettery i celkovou komunikaci – a to tak, aby vyhovovaly jejich potřebám, a našli v nich co hledají, nebo co je baví.

Znalost publika ovlivní styl komunikace a pomůže vám najít ten pravý tón 👇

2. Používejte správný tón a styl komunikace

Na začátku si nastavte jednotný tón komunikace se zákazníkem. Důležité je, aby bylo z každé marketingové zprávy i e-mailu jasné, že je od vás. Samozřejmě záleží i na tom, zda budete e-mail odesílat jménem společnosti, nebo jako konkrétní osoba, což bude mít vliv na to, jestli bude styl komunikace odměřenější, nebo více osobní. Věděli jste, že jméno odesílatele ovlivňuje míru otevření e-mailu až ze 72 %? Přečtěte si, jak jméno správně zvolit.

Definujte si styl a “slovník”, který budete využívat a třeba i to, zda budete zákazníkům tykat či vykat. Pokud jsou na to vaši zákazníci zvyklí, udržujte seriózní, vážný a profesionální tón. V případě, že si u nich můžete dovolit volnější a nápaditější styl komunikace, klidně popusťte uzdu fantazii. Je to úplně v pořádku, pokud je to váš styl a zákazníci ho znají.

Buďte originální a zkuste se odlišit. Kreativita sice může zabrat více času, ale také se opravdu vyplatit.

Třeba Herold řeznické potřeby jsou příkladem společnosti, jež vyniká v psaní newsletterů, které rozhodně zaujmou.

3. Pište jazykem, kterému vaši čtenáři rozumí

Psaní textů e-mailů je především o interakci se čtenáři – a ti musí být vždy na prvním místě. Nezapomínejte, že na druhé straně sedí lidi jako vy, snažte se do nich vcítit.

Když budete psát tak, jako byste s těmito lidmi teď někde seděli a povídali si, bude navázání kontaktu a budování vztahu mnohem jednodušší a přirozenější.

V práci jsme zvyklí používat různé speciální termíny, zkratky nebo žargon a často zapomínáme, že není automatické, aby jim každý rozuměl. Odborné výrazy nemusí vždy znamenat více znalostí ani vzbuzovat větší důvěryhodnost, dejte si tedy na jejich používání raději pozor. A mluvte spíše jazykem své cílové skupiny. Bude přece rozdíl, jestli píšete maminkám nebo milovníkům aut. Všichni ale ocení, když si dáte tu práci, a budete na ně mluvit tak, jak jsou zvyklí.

4. Zákazník je nejdůležitější, zaměřte se na něj

To, co chcete čtenářům sdělit, a co chtějí čtenáři číst, mohou být někdy dvě naprosto odlišné věci. Nezapomínejte, že vy nutně nemusíte být cílovým adresátem vašich e-mailů. Nepište, co zajímá vás, ale zamyslete se nad tím, co by mohlo zajímat vaše čtenáře.

Snažte se vyvarovat monologu a texty orientujte směrem ke čtenáři. Stejně jako nikdo nechce sedět u kávy s někým, kdo mluví pořád jen o sobě, tak nikdo nechce ani číst e-maily, kde je samé “já a my”. Mluvte se svými čtenáři o nich, ne o vás. Pište ve druhé osobě, to znamená používejte zájmena „vy“ „vaše“, abyste ukázali, že v e-mailu jde hlavně o ně.

Zkuste si před odesláním e-mailu malé cvičení. Představte si, že by tento e-mail přišel vám. Přečetli byste si ho? Obohatil by vás? Buďte k sobě kritičtí. Taky přece nechcete mít svou e-mailovou schránku plnou e-mailů, kterými ztrácíte čas a vlastně vás nezajímají. Dejte si záležet na tom, aby měl e-mail přidanou hodnotu.

5. Udržte pozornost čtenářů

Podle tohoto výzkumu stráví člověk čtením e-mailu průměrně 13 vteřin, ale téměř 40 % lidí e-mail jen rychle proletí. Máte tedy co dělat, abyste příjemce zaujali a předali mu potřebné informace. Jak můžete své šance zvýšit?

Pište stručně, jasně a výstižně

Jednou z největších chyb, které se můžete dopustit při psaní newsletteru je, že do něj budete chtít nacpat příliš mnoho informací. Pamatujte, že méně je někdy více, a pro e-mailing to platí obzvláště.

Newsletter není román od Dostojevského, nesnažte se do něj nacpat tisíce nekonečných souvětí. Bez ohledu na to, jak moc úžasné či důležité informace chcete sdělit, je pravděpodobné, že málokdo je bude číst všechny.

Buďte tedy struční, jak jen to je možné a pište krátké, jasné věty. Během fáze dalších úprav buďte nemilosrdní a text ještě více zjednodušte. Zbavte se nadbytečných slov (nejčastěji přídavných jmen a příslovcí).

Pokud toho máte ke sdělení opravdu hodně, odkažte čtenáře na váš web nebo blog, kde zbylé informace najdou. Pak si je přečtou jen ti, kteří o ně mají skutečně zájem.

Ukázka krátkého e-mailu, ve kterém společnost Rybízák jasně a poutavě upozorňuje na návrat oblíbeného produktu.

Nejdůležitější informace uvádějte na začátku

Stejně jako na webu i v newsletteru by měly být texty založeny na principu obrácené pyramidy. To znamená, že nejdůležitější informace je dobré uvádět hned na začátku. Pokud návštěvníka nezaujme nadpis a úvod, nejspíš nebude ve čtení dále pokračovat.

Již na první pohled by mělo být z newsletteru zřejmé, co chcete příjemcům sdělit a hlavně, jaký by měl být jejich další krok (přečíst si článek, nakoupit apod.). Podívejte se jak vytvořit e-mail, který bude prodávat.

• Texty přehledně strukturujte

Pokud potřebujete sdělit více informací, rozdělte je do samostatných odstavců a bloků. Popřemýšlejte nad tím, jak vy sami zacházíte s marketingovými e-maily. Čtete každé slovo? Pravděpodobně ne…

Lidé chtějí z e-mailů získat informace snadno a rychle, a texty tzv. “skenují”. To znamená, že je jen pohledem přelétnou a vyhledají si důležité body, které je zajímají a u nich se zastaví. Ty pak mohou mít podobu tlačítek, nadpisů, tučného či jinak barevně odlišeného textu.

Krátké a strukturované texty se navíc lépe čtou na mobilech. Pokud z reportů kampaní víte, že vaši čtenáři otevírají e-maily převážně na mobilu, je obzvláště třeba si dát pozor, aby tomu byl newsletter co nejvíce přizpůsoben.

Nejste si jisti, jak e-mail sestavit a co přesně bude fungovat na vaše zákazníky lépe? Vyzkoušejte A/B test a nechte e-mailový nástroj porovnat různé varianty newsletteru a vybrat tu vítěznou za vás.

Malé, ale o to důležitější doporučení na závěr – pište bez chyb

Co by to bylo za článek o copywritingu, kdybychom nezmínili důležitost kontroly gramatiky a pravopisu textu.

I když se může zdát, že jde o samozřejmost, korektury newsletterů jsou často opomíjeny. Překlepy či chyby ve vašich e-mailech mohou nejen ublížit vaší reputaci, ale také odradit odběratele.  

Pokud si nejste jisti, zda ve vašem e-mailu nejsou gramatické chyby, můžete například vyzkoušet automatickou kontrolu ve Wordu, nebo nástroj pro kontrolu pravopisu a diakritiky na nechybujte.cz.

Toto byl malý souhrn základních copy tipů pro psaní newsletterů.
Nezapomínejte však ani na důležitost předmětu a preheaderu, které mají největší vliv na otevíratelnost vašich mailů. Jak psát předměty, které skutečně fungují, se můžete dočíst v tomto článku.

Nevíte si s tvorbou newsletterů a jeho obsahu rady, nebo nemáte čas se mu věnovat? Hledáte odborníka, který vám pomůže s tvorbou šablony, kampaně či celé strategie? My vám rádi pomůžeme 💪, stačí napsat na support@ecomail.cz.

banner_cta

One thought on “Osvědčené copy tipy pro vylepšení newsletterů

Add yours

Vložte váš komentář

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: