E-mailingový checklist: jak využít hlavní nákupní sezóny naplno

Konec roku přináší hlavní nákupní sezónu, která pro e-shopy znamená až třetinu celoročního obratu. Letos se očekávají ještě o 30 % větší tržby než loni a e-mailing je jedním z nejefektivnějších způsobů podpory sezónního prodeje. Jak můžete i vy díky e-mailingu využít tuto sezónu naplno? Využijte náš e-mailingový checklist.

Sepsali jsme pro vás 8 bodů, které vás provedou sezónním e-mailingem a poradí, jak můžete z konce roku vymáčknout co nejvíc a přitom se z toho nezbláznit. Na konci článku najdete e-mailingový checklist ke stažení zdarma, který vám pomůže nakopnout váš e-mailing raz dva. Tak jdeme na to! 

1. Zamyslete se, jak se k vánoční sezóně postavíte

Vytvořte kampaně na míru vašemu podnikání

Sezóna už je v plném proudu, inboxy se pomalu se začínají plnit vánočními nabídkami a vy nechcete zůstat pozadu, ale přitom máte pocit, že nestíháte. Nemusíte se stresovat, chce to hlavně klid a plán. Snažte se to s kampaněmi nepřehánět, nekopírovat ostatní. Zaměřte se na to, čeho chcete dosáhnout a co dává smysl vám a vašemu podnikání. 

Podívejte se na výsledky z loňska

Dobrým zdrojem můžou být data z vašich předchozích e-mailových kampaní. Co vám fungovalo a na co lidé nejvíce reagovali? Ze svých dat nejlépe poznáte, co mají vaši zákazníci rádi, a díky tomu budete schopni lépe připravit vaši vánoční e-mailingovou strategii a nabídku.

Stanovte si, čeho chcete dosáhnout

Mezi cíle v e-mailingu můžeme zařadit zvýšení obratu, zbavení se zásob, úspěšné uvedení nové kolekce, nasbírání nových kontaktů, reaktivace stávajících kontaktů nebo rozšíření povědomí o vaší značce. Možností je spousta, proto si vyberte tu, která je pro vás nejdůležitější a e-mailovou komunikaci tomu přizpůsobte. 

Určete rozpočet, časový plán a spočítejte návratnost

Vybírat byste měli taky podle toho, kolik času a peněz můžete do kampaně vložit. Máte k dispozici dostatek financí a stíháte vše včas připravit? Nezapomeňte si spočítat, jestli se vám vložené úsilí a investice vrátí. Musí se vám to přece hlavně vyplatit

2. Neomezujte se pouze na Vánoce 

Hlavní pozornost je věnována nákupu vánočních dárků, což je pochopitelné. Konec roku ale nabízí i další zajímavé příležitosti, kterých můžete využít a v záplavě e-mailů se odlišit. Nemusí jít vždy o přímý prodej a slevy. Že vás nenapadá, co jiného než nabídku vánočních dárků byste poslali? 

 • Black Friday – Po Vánocích asi druhá nejrušnější událost roku, letos připadá na 27. 11. Jak co nejlépe zvládnout Black Friday popisujeme v bodě 8. 
 • Cyber Monday – Mladší bráška Black Friday (letos 30. 11.) může posloužit jako druhý pokus pro oslovení těch, kteří se nezapojili nebo nestihli využít výhodných nabídek na Black Friday. 
 • Mikuláš – E-maily s mikulášskou nadílkou nejsou úplně běžné, což je ideální možnost, jak se odlišit. 
 • Advent – Využijte adventních nedělí nebo připravte speciální adventní kalendář. 
 • Dárky k Vánocům – Kdo by nevyužil Vánoc, byl by blázen. I když o pozornost zákazníků soupeří jistě mnoho značek, všichni nakupují dárky pro sebe a své blízké. Pohrajte si s tvorbou e-mailu, aby příjemce zaujal. 
 • PF a přání k Vánocům – Poděkujte svým zákazníkům za jejich věrnost a popřejte jim něco hezkého k Vánocům a do nového roku, jen tak. 
 • Povánoční a novoroční slevy – Určitá skupina lidí na ně bude vyloženě čekat, vyhověte jim. 
 • Novoroční předsevzetí – Pokud je váš obor možné spojit s novoročními předsevzetími, zkuste to využít a lidem v jejich předsevzetích svými produkty pomoct. 
Ukázka využití adventu pro kampaň, více se dočtete na webu agentury Water Media, která kampaň na míru zajišťovala.

3. Udělejte si časový plán kampaní

Pokud máte rozmyšleno, na které kampaně se zaměříte, tak je čas na faktické plánování. Když si všechny e-mailové kampaně naplánujete dopředu, budete mít lepší přehled o tom, kolik e-mailů vlastně zákazníkům v následujících týdnech pošlete, a jestli není na místě trošku ubrat. Navíc se vyhnete stresu z toho, že vám něco uniká a nestíháte. 

Kdy začít plánovat?

Podle Deloittu je 26 % vánočních nákupů dokončeno koncem listopadu a 54 % až v prosinci. To znamená, že pouze 20 % nákupů probíhá před Black Friday. Takže máte ještě čas! 

Jak plánovat?

Vytvořte si třeba excelový soubor (nebo si vemte papír a tužku), kde si všechno sepíšete – typy e-mailových kampaní, potřebné podklady a texty a data rozesílek. Vznikne vám tak přehledný časový plán celé nákupní sezóny a jednotlivých kampaní, podle kterého se můžete řídit. 

V rámci jedné kampaně pravděpodobně pošlete více e-mailů, nezapomeňte je všechny do plánu zahrnout: nejprve budete chtít zákazníkům říct, že pro ně chystáte skvělou akci, a tu jim ještě před startem připomenete. Jakmile vše vypukne, dáte zákazníkům vědět, že je ten pravý čas na jejich nákupy. Ke konci kampaně se můžete ještě připomenout těm, kteří nabídku nevyužili, poděkovat a popřát hezké svátky. 

Nemusíte vždy posílat tolik e-mailů, naopak. Mějte na paměti, že nechcete lidi zahltit a vystavovat se riziku, že se z odběru vašich e-mailů odhlásí, nebo je označí za spam.

TIP: Dejte si pozor na veškeré automatické kampaně, které máte nastavené. Možná by stálo za to je na chvíli pozastavit nebo zmírnit jejich četnost, abyste své příjemce nezahltili a neodradili.

4. Připravte ten nejlepší newsletter 

E-mailové schránky přetékají speciálními nabídkami a vy budete muset bojovat o pozornost. K pomyslnému vítězství vedou dva kroky – otevření a přečtení e-mailu. Pojďme se blíže podívat na to, jak můžete v jednotlivých krocích zvýšit své šance na úspěch. 

Svatá trojice

První, co příjemce vidí, je jméno odesílatele, předmět a preheader. Ty mají zásadní vliv na to, jestli si vašeho e-mailu někdo všimne a otevře ho. Jméno odesílatele totiž ovlivňuje míru otevření až ze 72 %, předmět z 12 % a preheader tvoří dalších 8 %. Výsledky můžete zlepšit pomocí A/B testu, který pomůže ze dvou variant jména odesílatele a předmětu vybrat tu úspěšnější. 

TIP: Vyzkoušejte topování na Seznamu, díky kterému bude váš e-mail připnutý na prvním místě až na 7 dní. 

Vzhled a obsah e-mailu

Hurá, příjemce e-mail otevřel, bitva ale ještě není u konce. Chcete přece, aby si váš e-mail přečetl a využil speciální nabídky, kterou jste si pro něj připravili. Buďte konkrétní a struční. Ať už nabízíte slevu, dopravu zdarma, nebo výhodné balíčky, z e-mailu to musí být jasně patrné (mrkněte na osvědčené copy tipy pro vylepšení newsletterů). 

Čím šablonu ozvláštnit a co dělat jinak oproti zbytku roku?

 • Odpočet času funguje skvěle pro nabídky s jasným časovým omezením. 
 • Přidejte vtipné gify, videa, nebo další interaktivní prvky
 • Motivujte zákazníky k nákupu pomocí slevových kódů za registraci, jako poděkování za věrnost nebo jako motivaci k dokončení nákupu (více o slevových kódech).
 • V patičce e-mailu uvádějte důležité informace ohledně vánočního nakupování jako je termín poslední objednávky s jistotou doručení do Vánoc, odkaz na výdejní místa nebo případně jinou konkurenční výhodu.
Odpočítávadlo pro časově omezenou nabídku.

U příležitosti svátků můžete poslat i zajímavý obsah, který souvisí s vaším oborem, jako jsou třeba užitečné tipy na dárky a návody. Svým věrným zákazníkům můžete nabídnout také přednostní nakupování a tím zaručit dostupnost zboží. Upozorněte opozdilce, že mají poslední šanci na nákup. Možností, s čím vaše kontakty oslovit je opravdu spousta, nezapomeňte ale, že to není jen o slevách. Snažte se zákazníkům nabídnout pomocnou ruku a zaměřte se na budování vztahu.

Vánoční průvodce z dílny Zootu.

TIP: Usnadněte si práci a využijete přednastavené šablony. Vyberte si z našich svátečních šablon, nebo si nechte vytvořit speciální vánoční šablonu přímo na míru vašemu podnikání.  

Ukázka přednastavených šablon pro Black Friday v aplikaci Ecomail.

5. Využijte multichannel komunikace

Podpořte svou kampaň zapojením více komunikačních kanálů, rozšíříte si tím své publikum a oslovíte více potenciálních zákazníků.

V případě, že posíláte hlavní nabídku e-mailem, můžete ji podpořit placenou kampaní i na sociálních sítích pomocí funkce Facebook follow up (podívejte se, jak to funguje).

Nastavení placené kampaně na Facebooku přímo v aplikaci Ecomail.

A pokud máte na sociálních sítích třeba nějakou vánoční soutěž nebo jinou kampaň, můžete ji naopak podpořit v newsletteru, který bude o této akci informovat. Dostanete tak více lidí na vaše sociální sítě a zvětšíte si tím fanouškovskou základnu. 

6. Získejte nové potenciální zákazníky 

Rozšiřování databáze kontaktů je základ, čím více kvalitních kontaktů můžete oslovit, tím větší máte šanci na úspěch v podobě nákupů. A to platí ještě více teď před Vánocemi, kdy se vyplatí sbírat kontakty a získávat nové zákazníky nejen pro vánoční prodeje, ale třeba také novoroční výprodeje. 

Jak můžete nové kontakty získat? Nejjednodušší způsob je pomocí formulářů na webu, ty mohou být ve formě statického formuláře, vysouvací lišty nebo pop-up okna. Do sběru kontaktů můžete také zapojit Facebook a Instragram (podívejte se jak). 

Příklad sběru kontaktů z Facebooku.

Hoďte vaše tradiční formuláře do vánočního kabátu nebo podpořte pomocí popu-upu prodejní akci. Udělejte speciální kampaň a nabídněte výměnou za e-mail hodnotný obsah nebo výhru: recepty na vánoční cukroví, e-book s vánočními tradicemi, návod na vánoční výzdobu, adventní kalendář, produkty z vašeho e-shopu nebo cokoli vás napadne. Získané kontakty určitě ještě zařaďte do vašich naplánovaných rozesílek.

Příklad speciální vánoční kampaně od UrbanStore.

7. Reaktivujte neaktivní kontakty

Aktivní práce s databází by měla být samozřejmostí po celý rok. Teď před Vánoci je ovšem ideální čas, kdy se do toho pořádně obout a pokusit se přimět méně aktivní kontakty k nákupu. Obzvláště letos, kdy se očekává vysoký nárůst online prodejů, by byla škoda reaktivace nevyužít. 

Vytvořte si segment neaktivních kontaktů a pošlete na ně atraktivní nabídku, které neodolají. Může to být speciální vánoční nabídka či sleva, doprava zdarma, dárek k nákupu, 1+1 zdarma, voucher na nákup, … Někdy stačí jen trošku nakopnout a máte zpět aktivní zákazníky.

TIP: Podpořte reaktivaci kontaktů zasláním SMS kampaní. Pokud kontakt nereaguje na e-mail, můžete se mu zkusit připomenout ještě v SMS zprávě a zvýšit tak šance na obnovení vztahu. 

8. Jak vyzrát na Black Friday

Pro mnohé e-shopy je tento “svátek” skvělou možností pro extra příjem v hlavní nákupní sezóně. Ve druhém bodě jsme vám slíbili, že se blíže podíváme na to, jak ho využít naplno. Tak pojďme na to! 

Nejprve si stanovte plán e-mailové komunikace, tedy kolik a jakých e-mailů budete posílat. Může vypadat například takto: 

 • První e-mail – Pár dní před Black Friday zákazníky upozorněte, že pro ně něco chystáte. Dejte jim rovnou vědět, na co se můžou těšit a přidejte odpočítávání času do začátku akce.  
 • Hlavní nabídka – V momentě, kdy vypukne Black Friday (letos 27. 11. 2020) pošlete e-mail, ve kterém odstartujete speciální akci a vyzvete příjemce k nákupu. Dejte jasně najevo, že se jedná o nabídku, která se nebude opakovat a upozorněte jak dlouho a za jakých podmínek platí. 
 • Poslední šance – Zvažte, jestli ještě nepůjde využít nákupního šílenství a těm, kteří nestihli nakoupit přímo na Black Friday zkuste nabídnout nějakou “cenu útěchy” v podobě doprodeje, menší slevy nebo jiné výhodné nabídky. 

Při vytváření Black Friday kampaní byste měli pamatovat na pár zásad (ty platí i pro ostatní e-mailové kampaně): 

 • Nepřehánějte to – Neposílejte akční nabídku za každou cenu, řiďte se jednoduchým pravidlem: pokud nevíte, co poslat, tak raději nic neposílejte. Zbytečnými e-maily byste mohli přijít o odběratele nebo se dostat do spamu, což před Vánoci rozhodně nechcete. 
 • Snažte se odlišit – Na Black Friday přijde zákazníkům do inboxu mnoho skvělých nabídek. Co teda udělat, aby se váš e-mail v záplavě neztratil? O důležitosti jména odesílatele a předmětu jsme už mluvili. Můžete se ale odlišit i tím, co nabízíte. Co třeba ušetřené peníze darovat na dobrou věc nebo udělat limitovanou edici, která bude dostupná jen 24 hodin? Zkuste vymyslet něco originálního. 

* Tip na vánoční kampaň na míru

Agentura Water Media připravila pro svého klienta Yves Rocher speciální vánoční kampaň na podporu sběru kontaktů formou kola štěstí a pexesa. Návštěvníkům webu se zobrazilo pop-up okno s vánočním kolem štěstí, ve kterém si mohli vytočit zajímavé slevy a pexeso, ve kterém mohli získat dárky k nákupu. Pokud vás tato kampaň zaujala, ozvěte se profíkům z Water Media a můžete to roztočit taky! 

Kolo štěstí – ukázka využití gamifikace pro vánoční kampaň.

 

Pexeso – ukázka využití gamifikace pro vánoční kampaň.

BONUS: Vánoční e-mailový checklist ke stažení

A teď už slíbený checklist – vše, o čem jsme psali ve článku, jsme shrnuli do přehledného checklistu.

A rada na závěr?

E-mail marketing je o dlouhodobé konzistentní komunikaci během celého roku a neměl by být jen sezónním výkřikem ani pouhým prodejním nástrojem. Proto to s kampaněmi nepřehánějte a dobře si rozmyslete četnost vaší komunikace a množství prodejních nabídek. Využijte síly e-mailingu na budování vztahu s vašimi zákazníky, poděkujte jim za jejich věrnost a popřejte jim klidné svátky a všechno nejlepší do nového roku. 

 

2 thoughts on “E-mailingový checklist: jak využít hlavní nákupní sezóny naplno

Add yours

Vložte váš komentář

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: