E-mailing v číslech: Statistiky za rok 2022

Podívejte se, jaký byl e-mailing v Česku v roce 2022. Seznam.cz a Ecomail přináší důležitá data z oboru v přehledné infografice. Buďte v obraze a čtěte dál!

E-mailing je v Česku na vzestupu. Pro většinu markeťáků je významnou součastí marketingového mixu. Proto jsme se ve spolupráci se Seznam.cz podívali na e-mailingové statistiky za minulý rok.

Z vývoje posledních let je patrné, že se e-mail stává stále více B2C marketingovým nástrojem. Celkový počet zpracovaných zpráv neklesá, hromadné zprávy ve službě Email.cz od Seznamu v posledních letech spolehlivě přesahují 50 % ze všech přijatých.

Co se v infografice dozvíte:

  • kolik e-mailů dorazilo v Seznamu do složky Hromadné
  • jak to bylo v minulém roce se spamem
  • kolik e-mailů uživatelé služby Email.cz od Seznamu označují za spam
  • kdy se přes Ecomail poslalo nejvíce e-mailů
  • jaký je rozdíl mezi složkami Hromadná pošta, Doručeno a Spam

Získejte přehled o zajímavých statistikách e-mailingu za rok 2022 👇

Statistiky e-mailingu v Česku za rok 2022 - Infografika

Kolik e-mailů přišlo do schránek od Seznam.cz?

Seznam hlásí nárůst 2,4 % v počtu všech přijatých e-mailů do složky Hromadné oproti roku 2021. Oproti one-to-one komunikaci, která je v e-mailu na poklesu, se marketingovým sdělením daří růst.

Nárůst počtu doručených e-mailů do složky Hromadné je za posledních 5 let ještě větší, oproti roku 2017 dorazilo o 32 % více marketingových e-mailů. Důležité je dbát na to, aby byla hromadná pošta vždycky zasílána pouze relevantním příjemcům a tím se minimalizovalo riziko označení jako spam.

Posílá se méně spamu?

Podle Seznamu dlouhodobě klesá počet zahozených (nebezpečných) zpráv, což snad poukazuje na zvyšující se bezpečnost v oblasti rozesílek a e-mailingu obecně. Díky přesnější detekci spamu klesl počet kliknutí na “Označit jako spam” za poslední rok o 3 %.

Za nás je potěšující i ukazatel uživatelské spokojenosti s klasifikací pošty. Mám konkrétně na mysli podíl zpráv doručených do Inboxu, které uživatelé označí jako spam, ten se nám daří díky soustavnému rozvoji antispamu neustále snižovat.

Štěpánka Lebedová, Produktová manažerka služby Email.cz od Seznamu

Během “covidových let” přicházelo více spamu a počet e-mailů, které dorazily do Spam složky u Seznamu se během období pandemie zvýšil o 26 %. Naštěstí to vypadá, že se e-mailingová kultura z covidové krize už pomalu vzpamatovává, alespoň počet kliknutí na tlačítko Označit jako spam oproti roku 2021 klesnul o 3 %.

Jaký je rozdíl mezi složkou Hromadná a Spam?

Je důležité si uvědomit rozdíl mezi spamem a hromadnou poštou, protože se to mezi sebou často zaměňuje.

  • Inbox – Označuje hlavní složku e-mailu, která má sloužit pro osobní komunikaci (one-to-one).
  • Hromadná pošta – Do kategorie Hromadná patří e-maily, které jsou odesílány většímu počtu lidí zároveň, lidé se k jejich odběru dobrovolně přihlásili a odesílatel má tedy platný právní titul. Je zcela v pořádku, když e-maily z vaší hromadné rozesílky přichází do složky Hromadné. Složka vznikla, aby si uživatelé zvládli lépe třídit přijaté zprávy, oddělit důležité osobní zprávy od zpráv masového charakteru.
  • Označení za spam – Týká se konkrétního e-mailu, který je uživatelem považován za spam. Příjemce si ho ve své e-mailové schránce aktivně označí a e-mail nahlásí jako nevhodný, nejčastěji kliknutím na příslušné tlačítko Označit za spam.
  • Spam – Jako spam se obvykle označují nevyžádané e-maily, které jsou zaslány velkému množství lidí, aniž by k tomu měl odesílatel platný právní titul (např. souhlas, oprávněný zájem). Když mluvíme o SPAMu máme většinou na mysli nevyžádané reklamní e-maily (mají různou formu – např. jednoduché reklamy, třeba na viagru, až po zprávy, které požadují po uživateli zaslání peněz).

Počet odeslaných e-mailů přes Ecomail vzrostl za poslední rok o 48 %

Vůbec nejúspěšnější v počtu rozesílek bylo Black Friday období. Jen přes Ecomail se na Black Friday 2022 poslalo 15,2 milionů e-mailů, což je o 45 % více než v loňském roce 🛒

One thought on “E-mailing v číslech: Statistiky za rok 2022

Add yours

Vložte váš komentář

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: