E-mail Restart: Praktické ukázky a návody pro restart vašeho e-mail marketingu

V lednu jsme s agenturou Taste zorganizovali E-mail Restart, největší e-mail marketingovou konferenci v Česku. Obsah sestavoval náš konzultant Lukáš Balek. Návštěvníci si mohli poslechnout inspirativní přednášky se špičkami v oboru. Přečtěte si, co si z konference odnesli – přinášíme vám jejich nezávislé pohledy.

Agentura Taste pořádá tematické Restarty už několik let. Jsme rádi, že ten e-mailingový jsme mohli spoluorganizovat a sestavit pro něj kompletní program. Právě díky renomé a obsahu se o lednovém E-mail Restartu psalo nejen na sociálních sítích, ale dostalo se k nám i několik blogových článků. A nás baví, že v nich každý zmiňuje něco trošku jiného.

Nové know-how návštěvníci získali v rámci několika přednášek, případových studií a panelových diskuzí. Lukáš program strategicky sestavil tak, aby návštěvníci nejprve pochopili nezbytné základy, a přes den se postupně dostali ke složitějším tématům. Pojďte si přečíst ty nejzásadnější poznatky.

Jak v roce 2023 restartovat e-mailing?

E-commerce loni poprvé zažila výrazný propad. Proto je nutné začít s optimalizací nákladů a určit si roli e-mailingu. Nastavte si krátkodobé i dlouhodobé cíle a k nim odpovídající KPIs. Většinu obratu pak obecně přinášejí běžné kampaně – zamyslete se nad jejich frekvencí, obsahem a příjemci. Podle Ondřeje Kužílka z Webscale je možné zaměřit se až 10 měsíců na budování brandu, a veškerý obrat realizovat ve zbylých měsících.

Efektivní jsou i automatizace, které jednou nastavíte, a pak už fungují (a přináší výsledky) samy. Přečtěte si, které automatizace patří mezi 5 nejoblíbenějších.

Checklist od Digichef.cz

Checklist od Digichef.cz vám pomůže dělat e-mail marketing efektivně.

Doručitelnost jako stavební kámen e-mailingu

Doručitelnost patří mezi první faktory, které byste v e-mailingu měli řešit. V panelové diskuzi se na toto téma setkaly 4 různé pohledy.

Názory si vyměnili Jan Tlapák (CEO Ecomail.cz), Ruslan Skopal (CEO Trenýrkárna.cz), Petr Cikán (CEO Sherpas Tech) a David Finger (Director Mapy.cz, Email.cz). Panelisté probrali technickou připravenost před první rozesílkou, segmentaci i četnost rozesílek. Všichni se pak shodli na tom, že pokud zvýšíte četnost e-mailingu, musíte sledovat i angažovanost příjemců. Zároveň je nutné klást důraz na kvalitu před kvantitou.

Zleva: Jan Tlapák (Ecomail.cz), Ruslan Skopal (Trenýrkárna.cz), Petr Cikán (CEO SherpasTECH), David Finger (Director of Mapy.cz a Email.cz)

Budujte značku, kvalitní obsah a vlastní identitu

Podle Luboše Segeti je důležité mezi uživatele dostat kvalitní obsah a pracovat se sběrnými formuláři, ve kterých ho lze nabízet. Navazující welcome automatizaci využijte k představení brandu a posílení brand image.

Na brand image a vlastní identitě pracujte od prvního styku se zákazníkem. V rámci další komunikace pak myslete na kvalitu sdělení. Pavel Šenkapoun přidal další užitečné tipy pro brand building:

  • Pracujte s personami, které skutečně odpovídají vaší cílovce.
  • Vytvářejte firemní identitu, se kterou se dokáže ztotožnit velké množství segmentů.
  • Identitu můžete v čase vyvíjet, nemusíte na ní lpět.
  • I administrativní e-maily můžete obohatit prvky vyplývajícími z vaší identity.
  • Buďte autentičtí.

Zapojte interaktivní prvky

Kinetické prvky mohou oživit sběrné formuláře i kampaně. Rozhýbejte newsletter s GIFy nebo odpočítávadlem, kterým u zákazníků můžete vyvolat FOMO efekt (=fear of missing out). Pro akvizici můžete využít gamifikaci, která zvyšuje angažovanost návštěvníků webu. Například Yves Rocher díky kolu štěstí zaznamenal desítky tisíc nových registrací v rozmezí pár týdnů. A pětina z nich dokončila objednávku.

Efektivní e-mail marketing s minimálními náklady

Lucie a Lukáš Koneční na příkladu klienta Ochutnej Ořech ukázali, že i v menším týmu je možné dosáhnout skvělých výsledků. E-shopu pomohli rapidně navýšit počet objednávek. Jejich receptem na efektivní e-mailing je posílat hodnotný obsah a evergreen kampaně, používat jednoduchý layout s pořádnou nabídkou a být konzistentní.

V Ecomailu mají navíc nastavené všechny důležité automatizace – opuštěný košík, welcome, opakovanou spotřebu, poděkování za objednávku, přání ke svátku a reaktivaci.

Lucie a Lukáš Koneční spravují e-mailing e-shopu Ochutnej Ořech v malém týmu, přesto se jim v posledním roce podařilo rapidně zvýšit nárůst tržeb.

Segmentujte a zvyšte šanci na úspěch

Rozdělte databázi na dílčí segmenty a komunikujte s nimi odlišným způsobem. Úspěch vám může přinést segmentace zákazníků pomocí RFM analýzy.

  • R = recency (kdy naposled zákazník nakoupil)
  • F = frequency (jak často nakupuje)
  • M = monetary value (kolik peněz utrácí)

V Alense díky RFM analýze počítají historickou hodnotu zákazníka a predikují tu budoucí. Hlavním cílem je spokojenost zákazníka, ale zároveň ziskovost firmy. Profitabilitu a spokojenost ovlivňují v Alense odlišnými akcemi a slevami, upsell komunikací nebo jinou nabídkou produktů. Pomocí odlišné komunikace v e-mailingu se Alense podařilo převést 1,37 % databáze do ziskového segmentu.

Myslete na legislativu

Nový rok přinesl také nová pravidla pro e-shopy. Petra Stupková z Legitas vysvětlila, jak funguje tlačítková novela a ukázala praktické příklady, jak spočítat a komunikovat slevy. Nastavte si e-shop v souladu s aktuální právní úpravou a stáhněte si balíček plný know-how zdarma.

Kde se o E-mail Restartu psalo

Máme pro vás všechny blogové články o E-mail Restartu pohromadě. Přečtěte si, jak konferenci hodnotí marketingové agentury a co si z ní odnesly:

Za články a pochvaly všem děkujeme! A co bude, než přijde E-mail Restart 2024? O tom se v rozhovoru pro internetový magazín Digichef rozpovídal Lukáš Balek. Rozhovor si přečtěte zde.

Děkujeme také všem řečníkům, kteří přijali naše pozvání na E-mail Restartu přednášet a podělit se s návštěvníky o své zkušenosti a know-how. Těšíme se na příště!

Jako hlavní partneři E-mail Restartu jsme v naší E-mailingové lounge rozdávali rady a prosecco 🥂

Vložte váš komentář

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: