Czech On-line Expo: E-mailing očima odborníků

Rok 2022 jsme zahájili účastí na největším českém e-commerce a on-line business veletrhu v Praze. Řeč je o třetím ročníku Czech On-line Expo, na kterém se během dvou dnů představilo více než 100 firem z různých odvětví a proběhlo zde více než 15 odborných konferencí se spoustou přednášek a workshopů. Nechyběl ani náš dvoupatrový stánek, kam za námi mohli všichni online nadšenci i vlastníci e-shopů dorazit.

Za přednáškami jsme vyrazili i my. Nejvíce nás nalákal E-mailing summit a E-shopařský Barcamp, kde jsme si poslechli několik řečníků. Dali jsme dohromady malé shrnutí, o které se s vámi rovnou podělíme v tomto článku. 

Pavel Pola: „Když milujete to, co děláte, tak nápady chodí samy.”

E-mailing summit zahájil Pavel Pola přednáškou s názvem „Co/kdo brzdí váš rozlet v e-mail marketingu?”. Pavel Pola působí od roku 2020 jako CEO ve společnosti Etnetera Activate a řídí se mantrou Nedoručený e-mail neprodá”. Jako nejdůležitější metriky vnímá právě doručitelnost, ale také angažovanost a výsledky. 

Od samého začátku zdůrazňoval Pavel důležitost dat, bez kterých se zkrátka váš e-mailing neobejde. Jednotlivá data, která jste o vašich odběratelích získali, je třeba vnímat jako celek a vzájemně je propojovat. Chodí váš zákazník často do kamenné prodejny? Pošlete mu speciální nabídku v newsletteru a pomocí dat na jeho zákaznické věrnostní kartě sledujte, zda k vám na prodejnu přišel některé z nabízeného zboží nakoupit. 

Přednáška Pavla Poly
Přednáška e-mailingového specialisty Pavla Poly

Pavel na přednášce také zdůraznil, že častou chybou v e-mail marketingu je zapomínání na „odběratele nováčky”. Vaše nové zákazníky můžete lépe poznat například pomocí RFM analýzy, která patří mezi způsoby zákaznické segmentace založené na předchozím nákupním chování. K tomu vám postačí znát tři metriky: 

  • Recency (R) = počet dní od posledního nákupu
  • Frequency (F) = celkový počet nákupů
  • Monetary (M) = hodnota nákupů

Novým kontaktům je nejprve třeba představit váš brand, zaujmout je například sérií welcome e-mailů a dostat je tak do aktivní skupiny odběratelů.

Zákazníky, kteří u vás již nakupují, velmi dobře zaujmete zase produktovými akcemi, u kterých je do předmětu e-mailu ideální uvést název oblíbeného výrobku odběratele a výši slevy. Personalizujte, segmentujte a ideálně se vyhněte hromadné rozesílce stejného e-mailu všem zákazníkům. Zapomeňte na pravidla typu „Nejlepší den pro hromadnou rozesílku je úterý”. Poznejte důkladně svoje publikum a testujte, na které kampaně a kdy reagují vaši příjemci nejlépe.

„Kdo z vás využívá A/B testování u každé kampaně?” Po této Pavlově otázce se v publiku zdvihly pouze dvě ruce i přes to, že přednáškový sál praskal ve švech. Díky A/B testování se ale podle Pavla můžete s každou odeslanou kampaní neustále o pár procent zlepšovat. Pokud vaše databáze obsahuje 30 tisíc kontaktů a více, A/B testování byste se rozhodně neměli vyhýbat. 

A rada na závěr? Buďte kreativní a experimentujte. „Když milujete to, co děláte, tak nápady chodí samy. Nebojte se o svých nápadech přesvědčit šéfa, v tu chvíli děláte to nejlepší, co můžete,” zakončil Pavel přednášku v pozitivním duchu. 

David Finger: „Propagační emaily patří do složky Hromadné.”

David Finger, který má pod palcem vedení služby Email spadající pod Seznam.cz, vystoupil jako řečník v panelové diskuzi na téma „Zeptejte se na cokoliv, co vás v e-mailingu zajímá”. V Seznamu.cz pracuje už devět let jako produktový manager Emailu. V panelové diskuzi odpovídal převážně na otázky týkající se doručitelnosti a efektivity e-mailových kampaní. 

Jak je možné, že se některé propagační e-maily automaticky dostanou rovnou do hlavního inboxu (složky Doručené), ale váš hromadný e-mailing věčně končí ve složce Hromadné/Promo? Pokud doputuje e-mail v rámci hromadné rozesílky rovnou do hlavní složky, důvodem je většinou buď už předchozí aktivita příjemce, který e-mailing podobného typu v minulosti otevřel nebo přesunul do hlavní složky. David ale podotýká, že i přijímací servery nejsou neomylné a někdy se může jednat o chybu hodnotícího algoritmu poštovního příjemce. 

Zařazení hromadných rozesílek do složek Hromadné/Promo je však naprosto v pořádku a reklamní e-maily do této složky patří. Do složky Doručené mají správně směřovat transakční e-maily, které nemají povahu obchodního sdělení.

Panelová diskuze
Panelová diskuze o e-mailingu

Jakub Libřický: E-mailing a jeho celkový dopad na business v praxi

O tom, jaké dopady má e-mailing na váš business v praxi, mluvil v rámci E-mailing Summitu Jakub Libřický ze společnosti MATHRIX, který má na starosti retenční a e-mail marketing. Tomuto odvětví se věnuje již osm let  a jeho hlavním cílem je udržovat zdravou databázi  – o kontakty na zákazníky je zkrátka třeba pečovat. 

A proč je vlastně  tak důležité se o databázi kontaktů starat? Jakub se již mnohokrát sektal ve své praxi s tím, že databáze firem, které jsou již dlouho na trhu, velmi často obsahují spoustu neaktivních kontaktů. Tento e-mailingový nešvar má pak za následek nepříznivé metriky, které se postupně dále zhoršují. 

Jakub také vyzdvihl důležitost transakčních e-mailů, u kterých hlavní roli nehraje zobrazení a design, ale jsou to právě informace, bez kterých se zákazník neobejde. Transakční e-maily, které skončí ve složce spam nebo postrádají důležité informace jako je například informace o ceně zakoupeného produktu či služby, patří často mezi důvody, které mohou zahltit support tým nebo call centrum a vše poněkud zkomplikovat.

A jak častá by vlastně měla být rozesílka hromadného e-mailingu? Na to podle Jakuba neexistuje univerzální odpověď. Ve zkratce ale doporučuje nikdy neposílat tolik e-mailů, kdy už sami cítíte, že je to příliš. Abyste zákazníky co nejefektivněji oslovili, vytvořte si segmenty založené na dynamických datech a předložte jim tak co nejrelevantnější nabídku na základě jeho předchozího nákupního chování. 

Agentura Promogen: O úspěšném startu e-mailingu a využití gamifikace

E-mailingu se věnovali i řečníci v rámci E-shopařského Barcampu, kde přednášel například Jakub Malý z agentury Promogen, která spravuje svým klientům e-mailing v nástroji Ecomail.

Jakub se specializuje převážně na strategii e-mailové komunikace a pomáhá klientům vytvářet inteligentní e-mailové rozesílky, ale i optimalizovat rozesílky klasické. Během přednášky návštěvníkům na příkladu Trenyrkarna.cz ukázal, jak hromadné rozesílky úspěšně nastartovat a jakým způsobem lze efektivně využít automatické kampaně od svátku až po reaktivaci.

O možnosti využití gamifikace jako nástroje pro zvyšování tržeb v e-mailingu se pomocí příkladů z praxe podělil Marek Růžička, spoluzakladatel agentury Promogen

Potkáme se na dalším ročníku?

Ecomail tým na Czech Online Expo 2022
Ecomail tým na #COE2022

Děkujeme všem, kteří se za námi zastavili na stánku 😊 Mrkněte na náš Facebook na fotky z akce. My jsme si to opravdu užili!

Vložte váš komentář

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: