7 důvodů, proč se bez e-mail marketingu neobejdete

Možná jste se v poslední době setkali s tvrzením, že “newslettery už nikdo nečte”. E-mail marketing je ale stále podle spousty marketingových manažerů nejefektivnější formou digitální komunikace. Ačkoliv jsou investice do e-mailingu často menší položkou marketingového rozpočtu, mívají velmi dobré výsledky a vysokou návratnost. Jak je to možné? Je relativně snadné s e-mail marketingem začít a prakticky od první rozesílky můžete sledovat pozitivní vliv e-mailingu na váš obrat. Sepsali jsme pro vás 7 důvodů, proč by měl být e-mail marketing rozhodně součástí vašeho komunikačního mixu. 

1. STUDNICE KONTAKTŮ

Pokud se v dnešní době pohybujete v online světě, bez použití e-mailu se ve většině případů neobejdete. Přihlašovací údaje, obnovení hesel nebo faktury dnes lidé běžně řeší přes e-mail. Elektronické obchody a další služby tak získávají možnost vybudovat si obrovskou databázi. Nebyla by škoda draze získané e-mailové adresy nevyužít? Pojďme se podívat, jak s e-mailovou databází pracovat.

Akvizice (získávání nových kontaktů)

Nová e-mailová adresa se do vaší databáze dostane nejčastěji prostřednictvím nákupu zboží či služby, registrace, nebo založením účtu. Nárůst kontaktů a zákaznické báze můžete ještě podpořit tzv. “magnety”. Jde například o formuláře na webu, které mohou mít podobu statického formuláře, vysouvací lišty nebo pop-up okna. Výměnou za e-mail nabídnou slevu na první nákup, dopravu zdarma nebo hodnotný obsah (e-book, video, zasílání pravidelného obsahu). Tyto “magnety” mají za cíl přetavit pouhého návštěvníka webu v platícího zákazníka.

Pop-up formulář vytvořený v editoru v nástroji Ecomail.cz.

Retence (udržování stávajících zákazníků)

Náklady na udržení zákazníka bývají nižší než náklady na získání nového zákazníka, jak se tedy o kontakty starat, aby zůstaly aktivní? Klíčem je pravidelná komunikace, která je pro zákazníka relevantní a přínosná. Správně nastavená e-mailová komunikace vám zajistí opakované nákupy nebo pomůže vybudovat silnou komunitu kolem vašeho brandu.

Reaktivace (využití existujících kontaktů)

Stává se, že vaši odběratelé z různých důvodů přestali reagovat na zasílané reklamní sdělení – dlouho nic nekoupili nebo neotevírají vaše e-maily. Nezapomínejte takové kontakty včas oslovit speciální “reaktivační kampaní”. Dáte tak odběratelům, kteří vás už znají, šanci vrátit se zpět za relativně nízké náklady. Dlouhodobě neaktivní kontakty se naopak nebojte z vaší databáze odhlásit nadobro. 

#tip: Prozkoumejte způsoby sběru e-mailových adres a začněte s budováním databáze >>

2. SOUHLASNÁ KOMUNIKACE

Výhodou e-mailové komunikace je to, že nezačínáte úplně od nuly. Pokud se kontakt dostal do vaší databáze, musel se již s vaší značkou alespoň jednou setkat. Jak již bylo zmíněno v prvním bodu – buďto nakoupil, založil si účet nebo se aktivně přihlásil k odběru. V mnoha případech dokonce uživatel aktivně udělil souhlas se zařazením do databáze. Existuje proto poměrně vysoká pravděpodobnost, že s vámi bude chtít komunikovat i nadále. Je však na vás, abyste vytvořili takový obsah, který bude pro příjemce opravdu přínosný a zajímavý. 

#tip: Zaměřte se na komunikaci po nákupu a uvítací kampaň bezprostředně po přihlášení k odběru nebo založení účtu. Právě to je čas, kdy nesmíte ztratit pozornost uživatele. Naopak je to příležitost pro navázání pevného vztahu. Jak na to? Inspirujte se >>

3. KANÁL PRO OBCHODNÍ SDĚLENÍ

Mezi e-mailovou schránkou a některými sociálními sítěmi uživatelé vnímají značný rozdíl, a to především v očekávaném obsahu. Třeba na Facebook historicky lidé přicházejí spíše proto, aby komunikovali se svými přáteli a rodinou. Je to tedy forma komunikace mezi lidmi, kteří se navzájem znají, e-mail je naproti tomu formálnější. Na e-mail uživatelům přicházejí např. důležité informace po objednání produktu v e-shopu. Je tedy úplně v pořádku, pokud e-mailová komunikace mezi obchodníkem a zákazníkem následně pokračuje formou nabídky dalšího zboží.

Vzorové šablony pro tvorbu newsletteru.
#tip: Tvorbu newsletteru si můžete hodně ulehčit použitím vzorových šablon, které snadno upravíte bez grafika nebo znalosti kódu. Výsledkem budou hezké a responzivní e-maily. Podívejte se, jak na úpravu e-mailové šablony >> 

4. VYSOKÁ EFEKTIVITA

Je relativně snadné a levné s e-mail marketingem začít. V dnešní době si stačí vybrat specializovaný e-mailingový nástroj, který vám ušetří spoustu práce a peněz. Během pár kliků nahrajete kontakty, vytvoříte hezký e-mail a nastavíte svou první rozesílku. Brzy po odeslání první kampaně byste měli zaznamenat i první pozitivní výsledky. Postupně se můžete pustit do segmentace, personalizace a automatizovaných kampaní. Lepší zacílení rozesílky a nastavení nových typů kampaní vám pomůže zlepšit úroveň vašeho e-mailingu a násobně zvýšit podíl e-mail marketingu na obratu. 

#tip: Jen krásný e-mail a promyšlené kampaně nestačí. Nejdůležitější je pohlídat si doručitelnost vašich e-mailů, přečtěte si jak zajistit, aby vaše e-maily dorazily tam, kam mají >>

5. PŘESNÉ CÍLENÍ A OSOBNÍ KOMUNIKACE

Nemusíte posílat obecné e-maily všem, oslovte zákazníky jménem a ukažte jim, že víte, co mají rádi. E-mail tak bude mnohem relevantnější a konverznější. I když posíláte hromadné sdělení, můžete v příjemci vyvolat pocit, že se jedná o osobní komunikaci jeden na jednoho. Kromě toho máte díky velkému množství dat jedinečnou možnost přizpůsobit komunikaci s odběratelem podle jeho chování neboli personalizovat sdělení. 

Jaká data můžete pro personalizaci používat?

  • Osobní údaje a vlastnosti (jméno, pohlaví, datum svátku, preference odběru)
  • Informace o chování v rozesílce (otevření, prokliky, neaktivita kontaktu)
  • Informace a pohybu uživatele na webu (prohlížení jednotlivých stránek)
  • Nákupní historii zákazníka


Personalizace tedy může spočívat nejen v tom, že zákazníka oslovíte jménem, můžete mu také ukázat unikátní obsah podle toho, jak se chová na webu (například podle toho, jaké produkty si prohlíží, jestli dokončil nákup a jaké zboží nechal v košíku), co v minulosti nakoupil, popřát mu k narozeninám nebo nabídnout slevu na příští nákup

#tip: Propojte vaše řešení s e-mailovým nástrojem tak, abyste měli všechna data neustále k dispozici. Pokud máte e-shop, tak pro platformy typu Shoptet, Prestashop, Magento nebo Woocommerce byste měli mít dostupné pluginy pro snadnou integraci. Pro integraci s ostatními nástroji nebo e-shopovými řešeními na míru můžete využít Zapier, Integromat nebo API. 

6. DOSTUPNÝ ZDROJ INFORMACÍ

Většina lidí kontroluje e-mail několikrát denně, nejčastěji přímo z mobilu, kam chodí upozornění na každý příchozí e-mail. Budou tak hned vědět, že jim chcete něco říct, ať už jsou kdekoliv. Do e-mailu se navíc oproti příspěvkům na sociálních sítích vejde více informací, můžete tak vše lépe vysvětlit a ukázat. U e-mailu si můžete být téměř jisti, že se do schránky konkrétního příjemce dostane a neztratí se tak rychle, jako jeden z mnoha příspěvků na timeline. 

E-mailem můžete posílat jak obecné e-maily s informacemi o vaší firmě, jejich aktivitách a chystaných akcích, tak tzv. transakční e-maily (informace o stavu objednávky, potvrzení přijetí platby, atd.) a komerční zprávy (speciální nabídky, výhodné akce a slevy, věrnostní programy).  

Je velmi důležitou součástí omnichannel komunikace – můžete jeho prostřednictvím informovat o všem, co se děje na vašich dalších kanálech, online i offline. Otevíráte novou prodejnu nebo výdejnu? Organizujete školení nebo jinou akci? Chystáte nějaké novinky? Máte soutěž na sociálních sítích? Exkluzivní nabídku na webu? Dejte o tom svým zákazníkům vědět. 

#tip: Mějte své e-maily vždy optimalizované pro mobilní čtení (tzv. responzivní), až 43 % uživatelů v České republice čte e-maily právě z mobilu.   

7. SKVĚLÁ MĚŘITELNOST VÝSLEDKŮ

Většina e-mailingových nástrojů poskytuje chytré reporty, ze kterých snadno vyčtete informace o výkonnosti vašeho e-mailingu. Je důležité výsledky e-mailingových kampaní vyhodnocovat a následně nastavené kampaně optimalizovat. Sledovat můžete například: 

  • statistiky doručení, otevření a prokliků celého publika i jednotlivých odběratelů
  • heatmapu vaší e-mailové šablony
  • informace o počtu konverzí a celkových tržbách
  • z jakých zařízení, schránek a aplikací si zákazníci e-maily prohlíží
Náhled statistik odeslané e-mailové kampaně v nástroji Ecomail.cz.

Důvodů, proč by se e-mail marketing měl stát pomocníkem ve vašem podnikání je samozřejmě ještě mnohem více. Je důležité si uvědomit, že se jedná prozatím o stabilní a efektivní kanál, se kterým můžeme do budoucna počítat. Některé kanály online komunikace možná čeká omezení ve sběru dat, zvyšování cen nebo se mohou obávat určité vytěžitelnosti.

Pokud jste ještě e-mailing nezařadili do vaší marketingové komunikace nebo vám současný nástroj pro posílání newsletterů nevyhovuje, vyzkoušejte pro váš e-mail marketing Ecomail zdarma >>

 

Vložte váš komentář

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: