7 důvodů, proč se bez e-mail marketingu neobejdete

Možná jste se v poslední době setkali s tvrzením, že “newslettery už nikdo nečte”. E-mail marketing je ale stále podle spousty marketingových manažerů nejefektivnější formou digitální komunikace. Ačkoliv jsou investice do e-mailingu často menší položkou marketingového rozpočtu, mívají velmi dobré výsledky a vysokou návratnost. Jak je to možné? Je relativně snadné s e-mail marketingem začít a prakticky od první rozesílky můžete sledovat pozitivní vliv e-mailingu na váš obrat. Sepsali jsme pro vás 7 důvodů, proč by měl být e-mail marketing rozhodně součástí vašeho komunikačního mixu. 

1. STUDNICE KONTAKTŮ

Pokud se v dnešní době pohybujete v online světě, bez použití e-mailu se ve většině případů neobejdete. Přihlašovací údaje, obnovení hesel nebo faktury dnes lidé běžně řeší přes e-mail. Elektronické obchody a další služby tak získávají možnost vybudovat si obrovskou databázi. Nebyla by škoda draze získané e-mailové adresy nevyužít? Pojďme se podívat, jak s e-mailovou databází pracovat.

Akvizice (získávání nových kontaktů)

Nová e-mailová adresa se do vaší databáze dostane nejčastěji prostřednictvím nákupu zboží či služby, registrace, nebo založením účtu. Nárůst kontaktů a zákaznické báze můžete ještě podpořit tzv. “magnety”. Jde například o formuláře na webu, které mohou mít podobu statického formuláře, vysouvací lišty nebo pop-up okna. Výměnou za e-mail nabídnou slevu na první nákup, dopravu zdarma nebo hodnotný obsah (e-book, video, zasílání pravidelného obsahu). Tyto “magnety” mají za cíl přetavit pouhého návštěvníka webu v platícího zákazníka.

Pop-up formulář vytvořený v editoru v nástroji Ecomail.cz.

Retence (udržování stávajících zákazníků)

Náklady na udržení zákazníka bývají nižší než náklady na získání nového zákazníka, jak se tedy o kontakty starat, aby zůstaly aktivní? Klíčem je pravidelná komunikace, která je pro zákazníka relevantní a přínosná. Správně nastavená e-mailová komunikace vám zajistí opakované nákupy nebo pomůže vybudovat silnou komunitu kolem vašeho brandu.

Reaktivace (využití existujících kontaktů)

Stává se, že vaši odběratelé z různých důvodů přestali reagovat na zasílané reklamní sdělení – dlouho nic nekoupili nebo neotevírají vaše e-maily. Nezapomínejte takové kontakty včas oslovit speciální “reaktivační kampaní”. Dáte tak odběratelům, kteří vás už znají, šanci vrátit se zpět za relativně nízké náklady. Dlouhodobě neaktivní kontakty se naopak nebojte z vaší databáze odhlásit nadobro. 

#tip: Prozkoumejte způsoby sběru e-mailových adres a začněte s budováním databáze >>

2. SOUHLASNÁ KOMUNIKACE

Výhodou e-mailové komunikace je to, že nezačínáte úplně od nuly. Pokud se kontakt dostal do vaší databáze, musel se již s vaší značkou alespoň jednou setkat. Jak již bylo zmíněno v prvním bodu – buďto nakoupil, založil si účet nebo se aktivně přihlásil k odběru. V mnoha případech dokonce uživatel aktivně udělil souhlas se zařazením do databáze. Existuje proto poměrně vysoká pravděpodobnost, že s vámi bude chtít komunikovat i nadále. Je však na vás, abyste vytvořili takový obsah, který bude pro příjemce opravdu přínosný a zajímavý. 

#tip: Zaměřte se na komunikaci po nákupu a uvítací kampaň bezprostředně po přihlášení k odběru nebo založení účtu. Právě to je čas, kdy nesmíte ztratit pozornost uživatele. Naopak je to příležitost pro navázání pevného vztahu. Jak na to? Inspirujte se >>

3. KANÁL PRO OBCHODNÍ SDĚLENÍ

Mezi e-mailovou schránkou a některými sociálními sítěmi uživatelé vnímají značný rozdíl, a to především v očekávaném obsahu. Třeba na Facebook historicky lidé přicházejí spíše proto, aby komunikovali se svými přáteli a rodinou. Je to tedy forma komunikace mezi lidmi, kteří se navzájem znají, e-mail je naproti tomu formálnější. Na e-mail uživatelům přicházejí např. důležité informace po objednání produktu v e-shopu. Je tedy úplně v pořádku, pokud e-mailová komunikace mezi obchodníkem a zákazníkem následně pokračuje formou nabídky dalšího zboží.

Vzorové šablony pro tvorbu newsletteru.
#tip: Tvorbu newsletteru si můžete hodně ulehčit použitím vzorových šablon, které snadno upravíte bez grafika nebo znalosti kódu. Výsledkem budou hezké a responzivní e-maily. Podívejte se, jak na úpravu e-mailové šablony >> 

4. VYSOKÁ EFEKTIVITA

Je relativně snadné a levné s e-mail marketingem začít. V dnešní době si stačí vybrat specializovaný e-mailingový nástroj, který vám ušetří spoustu práce a peněz. Během pár kliků nahrajete kontakty, vytvoříte hezký e-mail a nastavíte svou první rozesílku. Brzy po odeslání první kampaně byste měli zaznamenat i první pozitivní výsledky. Postupně se můžete pustit do segmentace, personalizace a automatizovaných kampaní. Lepší zacílení rozesílky a nastavení nových typů kampaní vám pomůže zlepšit úroveň vašeho e-mailingu a násobně zvýšit podíl e-mail marketingu na obratu. 

#tip: Jen krásný e-mail a promyšlené kampaně nestačí. Nejdůležitější je pohlídat si doručitelnost vašich e-mailů, přečtěte si jak zajistit, aby vaše e-maily dorazily tam, kam mají >>

5. PŘESNÉ CÍLENÍ A OSOBNÍ KOMUNIKACE

Nemusíte posílat obecné e-maily všem, oslovte zákazníky jménem a ukažte jim, že víte, co mají rádi. E-mail tak bude mnohem relevantnější a konverznější. I když posíláte hromadné sdělení, můžete v příjemci vyvolat pocit, že se jedná o osobní komunikaci jeden na jednoho. Kromě toho máte díky velkému množství dat jedinečnou možnost přizpůsobit komunikaci s odběratelem podle jeho chování neboli personalizovat sdělení. 

Jaká data můžete pro personalizaci používat?

  • Osobní údaje a vlastnosti (jméno, pohlaví, datum svátku, preference odběru)
  • Informace o chování v rozesílce (otevření, prokliky, neaktivita kontaktu)
  • Informace a pohybu uživatele na webu (prohlížení jednotlivých stránek)
  • Nákupní historii zákazníka


Personalizace tedy může spočívat nejen v tom, že zákazníka oslovíte jménem, můžete mu také ukázat unikátní obsah podle toho, jak se chová na webu (například podle toho, jaké produkty si prohlíží, jestli dokončil nákup a jaké zboží nechal v košíku), co v minulosti nakoupil, popřát mu k narozeninám nebo nabídnout slevu na příští nákup

#tip: Propojte vaše řešení s e-mailovým nástrojem tak, abyste měli všechna data neustále k dispozici. Pokud máte e-shop, tak pro platformy typu Shoptet, Prestashop, Magento nebo Woocommerce byste měli mít dostupné pluginy pro snadnou integraci. Pro integraci s ostatními nástroji nebo e-shopovými řešeními na míru můžete využít Zapier, Integromat nebo API. 

6. DOSTUPNÝ ZDROJ INFORMACÍ

Většina lidí kontroluje e-mail několikrát denně, nejčastěji přímo z mobilu, kam chodí upozornění na každý příchozí e-mail. Budou tak hned vědět, že jim chcete něco říct, ať už jsou kdekoliv. Do e-mailu se navíc oproti příspěvkům na sociálních sítích vejde více informací, můžete tak vše lépe vysvětlit a ukázat. U e-mailu si můžete být téměř jisti, že se do schránky konkrétního příjemce dostane a neztratí se tak rychle, jako jeden z mnoha příspěvků na timeline. 

E-mailem můžete posílat jak obecné e-maily s informacemi o vaší firmě, jejich aktivitách a chystaných akcích, tak tzv. transakční e-maily (informace o stavu objednávky, potvrzení přijetí platby, atd.) a komerční zprávy (speciální nabídky, výhodné akce a slevy, věrnostní programy).  

Je velmi důležitou součástí omnichannel komunikace – můžete jeho prostřednictvím informovat o všem, co se děje na vašich dalších kanálech, online i offline. Otevíráte novou prodejnu nebo výdejnu? Organizujete školení nebo jinou akci? Chystáte nějaké novinky? Máte soutěž na sociálních sítích? Exkluzivní nabídku na webu? Dejte o tom svým zákazníkům vědět. 

#tip: Mějte své e-maily vždy optimalizované pro mobilní čtení (tzv. responzivní), až 43 % uživatelů v České republice čte e-maily právě z mobilu.   

7. SKVĚLÁ MĚŘITELNOST VÝSLEDKŮ

Většina e-mailingových nástrojů poskytuje chytré reporty, ze kterých snadno vyčtete informace o výkonnosti vašeho e-mailingu. Je důležité výsledky e-mailingových kampaní vyhodnocovat a následně nastavené kampaně optimalizovat. Sledovat můžete například: 

  • statistiky doručení, otevření a prokliků celého publika i jednotlivých odběratelů
  • heatmapu vaší e-mailové šablony
  • informace o počtu konverzí a celkových tržbách
  • z jakých zařízení, schránek a aplikací si zákazníci e-maily prohlíží
Náhled statistik odeslané e-mailové kampaně v nástroji Ecomail.cz.

Důvodů, proč by se e-mail marketing měl stát pomocníkem ve vašem podnikání je samozřejmě ještě mnohem více. Je důležité si uvědomit, že se jedná prozatím o stabilní a efektivní kanál, se kterým můžeme do budoucna počítat. Některé kanály online komunikace možná čeká omezení ve sběru dat, zvyšování cen nebo se mohou obávat určité vytěžitelnosti.

Další důvody proč začít používat e-mailing jsme sepsali pro E-commerce Bridge a najdete je tady.

Pokud jste ještě e-mailing nezařadili do vaší marketingové komunikace nebo vám současný nástroj pro posílání newsletterů nevyhovuje, vyzkoušejte pro váš e-mail marketing Ecomail zdarma >>

Vložte váš komentář

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: